Winter School of Balticness

Kolejne cenne doświadczenie na naszym koncie! Dwie nasze Pszczoły, wzięły udział w zimowej szkole poświęconej międzynarodowemu projektowi “Balticness”. Czym jest Balticness dowiecie się stąd: https://yopenet.ug.edu.pl/, a jak wyglądało uczestnictwo Amelii Rutkowskiej z klasy 2 d i i Anny Meller z klasy 2 c w projekcie zobaczycie właśnie tu.

Projekt adresowany jest do młodzieży uniwersyteckiej i licealnej. Nasze uczennice sprostały zadaniu w procesie rekrutacji i stały się najmłodszymi uczestnikami zimowej szkoły “Balticness”, która skupiła 25 osób. Uczestnicy projektu przyjechali z Brazylii, Danii, Niemiec, Turkmenistanu, Indii, Białorusi, Ukrainy, Estonii i z Polski. Ze względu na sytuację na świecie, w projekcie nie mogły uczestniczyć uczennice z Rosji i Białorusi.

Pierwsze relacje spłynęły do nas już po pierwszym dniu szkoły. “Jesteśmy pozytywnie nastawione do dalszej pracy! Wykłady są interesujące, podczas prac grupowych rozwijamy swoje umiejętności mówienia w języku angielskim. Zdjęć niestety nie mamy, ale mamy notatki. Na każde zajęcia dostajemy teksty do przeczytania i pod koniec dnia streszczany temat i wysyłamy do organizatorów. Pierwszy dzień był o mitach w życiu i tym, że w różnych krajach mity mogą się różnić. Szczególnie podobał mi się mit o Pip. Dla mnie jest to po prostu bohaterka z książki, a Szwedzi uważają, że to jest symbol niezależności kobiet. Na warsztatach rozmawialiśmy o narracji i tematem przewodnim była różna narracja krajów na temat wojny.” – pisała Amelia.

Z relacji Amelii wiemy, że ta tygodniowa przygoda edukacyjna objęła różnorodne warsztaty, dotyczące m.in. muzyki metalowej, jej wpływu na nazistów, tego jak w krajach regionu bałtyckiego (ale i nie tylko) określa się status społeczny. Poruszony został temat “Law of Jente” i to jakie ma brzmienie w krajach dawnego bloku wschodniego. Podczas zajęć odbyły się również wykłady prowadzone przez przedstawicieli Rady Imigrantów i Imigrantek w Gdańsku i Centrum Wsparcia dla Imigrantów. Uczestnicy Zimowej Szkoły zwiedzili wystawę stałą w Europejskim Centrum Solidarności i Muzeum Emigracji w Gdańsku. Młodzież wysłuchała także koncertu w wykonaniu Lavona Volskiego – poety i muzyka z Białorusi, którego koncerty obecnie na Białorusi zabronione. Lavon opowiedział słuchaczom o sytuacji na Białorusi.

Na podsumowanie Winter School, uczestnicy otrzymali zadanie polegające na stworzeniu filmiku pt. “My Way to Balticness”, w którym uczestnicy przedstawiali siebie i opowiadali o swej tożsamości i jej wpływie na region Morza Bałtyckiego.

Jesteśmy dumni z Amelii i Ani. Cieszymy się, że wyniosły z Winter School of Balticness tak wiele wartości i nie możemy się doczekać ich wrażeń z Summer School, która ze względu na wojnę na Ukrainie nie odbędzie się w Kaliningradzie, a w innym mieście europejskim.

FILM ANI

FILM AMELII

Skip to content