Filmowe podsumowanie projektu w Lubece


W ramach Polsko Niemieckiej Współpracy Młodzieży uczniowie Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego im. Pawła Adamowicza realizują projekt wymiany i przebywają w Friedrich-List- Schule w Lubece. Uczniowie ULO poznają tradycję, kulturę i historię północnego regionu Niemiec szerząc w ten sposób idee tolerancji, otwartości i integracji, by przełamywać panujące stereotypy i uprzedzenia. W ramach programu realizują szereg interdyscyplinarnych projektów edukacyjnych.


Lubeka – dni kolejne


Hallo Freunde! 

We wtorek prezentowaliśmy efekty naszej pracy projektowej w formie plakatów, filmu  i podcastu. Tematem przewodnim były miasta hanzeatyckie: Lubeka i Gdańsk. Nie zabrakło również miejsca na omówienie aktualnych problemów, takich jak ochrona środowiska, czy wojna na Ukrainie. W przerwie mogliśmy skosztować tradycyjnych niemieckich potraw.  W środę wcieliliśmy się w rolę reklamodawców i copywriterów. Mieliśmy za zadanie stworzyćniepowtarzalny polsko – niemiecki produkt. Już jutro przedstawimy nasze pomysły…

Nie brakuje nam również czasu na rozrywkę i poznanie miasta. Zwiedziliśmy nadmorski kurort i port promowy – Travemünde.  Środowe popołudnie spędziliśmy z naszymi kolegami z Friedrich – List – Schule na integrującej  grze kręgle zajadając się niemiecką pizzą.Bis bald!


Pozdrawiamy z Lubeki

Naszą podróż zaczęliśmy w niedzielę z samego rana. Początkowo, bez żadnych przygód dotarliśmy do Berlina. To właśnie w stolicy Niemiec zaczęły się komplikacje. 40 minutowe opóźnienie, pozwoliło nam na wspólne tańce i dobrą zabawę na peronie w Büchen. Po dotarciu na miejsce, zmęczeni od razu położyliśmy się do łóżek. Następnego dnia wyruszyliśmy do naszych rówieśników, którzy czekali na nas w Friedrich-List-Schule. Liczne zabawy integracyjne pozwoliły nam poznać naszych nowych przyjaciół i ich zwyczaje. Następnie podzieliliśmy się na polsko-niemieckie grupy i zaczęliśmy pracę nad naszymi pierwszymi projektami. Potem zwiedziliśmy Lubekę, poznając jej najciekawsze zakamarki wraz z panią przewodnik. Ku naszemu zaskoczeniu, okazało się, że Gdańsk i Lubeka są bardzo podobnymi miastami. Sehen wir uns in dem nächsten Post! 


Zapraszamy do udziału w polsko-niemieckiej wymianie



Prezentacja o Gdańsku

Uczniowie ze szkoły niemieckiej oraz ULO mieli okazję zapoznać się z prezentacją przygotowaną przez Maksymiliana Urbaniaka z klasy 2A na temat Gdańska jako miasta tolerancji i wolności.

Tutaj możecie zapoznać się z prezentacją Maksa.

„Gdańsk – miasto wolności i tolerancji”

W dniach 06.-10.06. nasi uczniowie spędzili wspólnie z kolegami z Realschule Boltenheide wspaniały czas w Gdańsku. Goście z Wuppertalu mogli nie tylko zobaczyć, w jak pięknym mieście mieszkamy. Dowiedzieli się również, dlaczego Gdańsk jest wyjątkowy również dla nas. Zwiedzaliśmy Westerplatte i ECS, miejsca, które są ważne nie tylko dla Polaków, ale również dla Europejczyków.

Podsumowaniem naszego projektu było spotkanie w szkole, gdzie z udziałem przedstawicieli Stowarzyszenia „Wszystko dla Gdańska” wzięliśmy udział w dyskusji na temat szeroko pojętej tolerancji. Ponadto pani europoseł Magdalena Adamowicz przegotowała specjalnie dla naszych uczniów video nagranie.

Wymiana młodzieży to przede wszystkim doskonała okazja, aby poznać się wzajemnie i nawiązać nowe relacje. To wymiana doświadczeń i możliwość poznania kultury obu krajów.

Projekt nasz nie byłby jednak możliwy, gdyby nie  wspaniałe PSZCZOŁY  z ULO, które włożyły ogrom serca we wszystkie działania. Jesteśmy dumni z naszych UCZNIÓW.

Nasze przedsięwzięcie udało się dzięki dofinansowaniu przez PNWM i Rodziców oraz wsparciu zaprzyjaźnionych koordynatorów z Domu Pojednania i Spotkań: p. Patrycji Kaleczyc oraz p. Jakuba Garsty Obie grupy przygotowały relację z naszego pobytu, którą wkrótce będzie można obejrzeć.

WSPÓŁPRACA Z REALSCHULE BOLTENHEIDE

We wrześniu odbyło się spotkanie przygotowawcze kadry z Wuppertalu i Gdańska,         w której uczestniczyli nauczyciele języka niemieckiego oraz pan dyrektor Waldemar Kotowski. Stronę niemiecką reprezentował dyrektor Realschule Boltenheide p. Emil Hasan i p. Merve Oduncu.

Celem spotkania było ustalenie szczegółów współpracy i terminu wizyty uczniów niemieckich w Gdańsku.

______________________________________________________________________

W poniedziałek – 30.05. uczniowie naszej szkoły spotkali się online z młodzieżą z partnerskiej szkoły z Wuppertalu. Uczestnicy z obu krajów wymienili się informacjami na temat swoich zainteresowań. Uczniowie zaproponowali utworzenie grupy na Instagramie, aby lepiej się poznać przed wizytą młodzieży z Niemiec w czerwcu.

Z niecierpliwością czekamy na naszych kolegów z Wuppertalu.

O projekcie

  1. 09.2021 r.  – Nawiązanie współpracy z partnerską szkołą z Wuppertalu: Realschule Boltenheide: https://www.boltenheide.de/
  2. Luty – marzec 2022 r. złożenie wniosku o dofinansowanie projektu; projekt dofinansowany jest przez PNWM (Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży); nawiązanie współpracy z DMK w Gdańsku (placówka kształceniowa PNWM).
  3. Marzec – maj 2022 r. – Rekrutacja młodzieży z ULO do projektu; spotkania przygotowawcze na platformie ZOOM obu grup;
  4. 05.-10.06.2022 r. – Spotkanie uczniów ULO i Realschule Boltenheide w Gdańsku; realizacja projektu: „Gdańsk – miastem wolności i tolerancji”.

 Wrzesień – rewizyta naszych uczniów w Wuppertalu.

Koordynatorzy projektu z ramienia szkoły: Joanna Anolik, Aleksandra Iwen, Agnieszka Banasiak

Koordynator z ramienia DMK w Gdańsku: Jakub Garsta

Skip to content