Dzień Patrona 2025′
Od 5 lat, czyli od dnia powstania Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Pawła Adamowicza w Gdańsku, każdy kolejny 14 stycznia to dla społeczności szkolnej moment szczególny, w którym obchodzony jest Dzień Patrona. Nie inaczej jest w tym roku, kiedy to w murach placówki jako jej gospodarz przywitał Gości Dyrektor ULO, Pan Waldemar Kotowski. Wśród osobistości, które przybyły na uroczystość poświęconą obchodom pamięci o Pawle Adamowiczu były Pani Magdalena Adamowicz, Pan Piotr Adamowicz, Prezydent Miasta Gdańska Pani Aleksandra Dulkiewicz, Dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Gdańsku Pani Justyna Dmitruk, Rektor UG prof. dr hab. Piotr Stepnowski, Rektor ASP dr hab. Adam Świerżewski, Prorektorka ds. studenckich PG dr Barbara Wikieł, Prorektor ds. Jakości Kształcenia UG dr Ewa Szymczak, Prorektor ds. Studenckich i Promocji aMUZ dr Magdalena Ochlik-Jankowska, Pani Dorota Chądzyńska z Departamentu Edukacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, Dyrektor Biblioteki Głównej UG dr hab. Arnold Kłonczyński, Prodziekan ds. Kształcenia i Dydaktyki Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki PG dr inż. Piotr Kaczmarek, Prezes Zarządu Obszaru Metropolitarnego Gdańsk-Gdynia-Sopot Pan Michał Gloser.
Dzień Patrona w ULO to chwila wspomnień o Pawle Adamowiczu, jego wizji edukacji, a tym samym refleksji nad kondycją Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego, drogą, którą zmierza ono od 5 już lat, wartościami, jakim hołduje, a które były ideałami Patrona szkoły. Dlatego to dzień ważny, w którym przede wszystkim społeczność szkoły oraz wszyscy, którzy wpierają jej funkcjonowanie, wskazują konkretne, wymierne aspekty funkcjonowania i rozwoju szkoły. I tak w swym wystąpieniu jej Dyrektor, Waldemar Kotowski, cytując Patrona ULO, że dobra i nowoczesna edukacja to droga rozwoju społecznego, nawiązał do owej nowoczesności, zapowiadając dyskusję uczniów ULO na temat znaczenia sztucznej inteligencji w nowoczesnej szkole. Jednocześnie podkreślił, że wartości, jakim hołduje ULO: otwartość, szacunek i tolerancja będą zawsze tradycyjnym fundamentem kształcenia i wychowania kolejnych pokoleń młodych ludzi w murach szkoły. Zapowiedział, że one właśnie staną się fundamentem nagrody dla ucznia ULO, który swoją postawą odzwierciedla wartość tych haseł w codzienności. Patronatem objęła nagrodę Pani Magdalena Adamowicz. Dyrektor Waldemar Kotowski przestawił również inicjatywę ULO związaną z zaproszeniem wszystkich gdańskich szkół do wspólnej akcji sprzeciwu wobec hejtu, która połączona będzie z układaniem przez uczniów ULO i innych gdańskich szkół wielkiego, gorącego serca ze zniczy na cześć Prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza pod budynkiem ECS w dniu dzisiejszym w godzinach 14.00-17.00.
Jako pierwsza zwróciła się do uczniów ULO Pani Magdalena Adamowicz, która wspominając ś.p. Męża, podkreślała, że młodzi ludzie powinni przede wszystkim rozwijać swoje zainteresowania, pasje, wzbudzać coraz większą ciekawość świata, aby móc zmieniać go na lepsze. Również w tym tonie wybrzmiały słowa Pana Piotra Adamowicza, który uznał, że inicjatywa ULO związana ze sprzeciwem młodych ludzi wobec hejtu jest bardzo istotna w świecie, w którym należy zadać pytanie, czy wolność powinna być ograniczana w imię odpowiedzialności, czy ograniczać jej nie można. To pytanie ważne dla młodych ludzi, bowiem to właśnie oni za chwilę będą współdecydować o wizji świata, w której powinno się rozróżniać krytykę od mowy nienawiści. Z kolei Pani Prezydent Gdańska Pani Aleksandra Dulkiewicz nawiązała do słów Przedmówcy, zwróciła się bowiem do młodych ludzi z apelem, aby zmieniali świat poprzez odpowiedzialne działania w swojej codzienności.
Podczas Uroczystości odczytany został również list Marszała Województwa Pomorskiego Pana Mieczysława Struka, z którego płynęły gratulacje dla całej szkolnej społeczności. W imieniu Rektorów gdańskich Uczelni obecnych na uroczystości wystąpił Rektor Uniwersytetu Gdańskiego prof. dr hab. Piotr Stepnowski, wyrażając przekonanie, że obrana droga rozwoju ULO jest najwłaściwsza i staje się gwarancją na kształcenie i wychowanie kolejnych pokoleń odpowiedzialnych studentów gdańskich uczelni i obywateli Gdańska i świata.
Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Pawła Adamowicza jest prowadzone przez Fundację Pozytywne Inicjatywy i jako przedstawiciel organu prowadzącego wystąpił dr Piotr Szeląg, Wiceprezes Fundacji. Podziękował wszystkim tym, którzy każdego dnia pracują na rzecz rozwoju szkoły, na rzecz jej uczniów i ich przyszłości. Jednocześnie powitał w gronie wyższych gdańskich uczelni, które objęły patronat nad ULO Akademię Sztuk Pięknych w Gdańsku, natomiast Rektor ASP Pan Adam Świerżewski, a także Prezes Fundacji Pozytywne Inicjatywy Arkadiusz Gawrych i Wiceprezes Piotr Szeląg uroczyście podpisali list intencyjny w tej sprawie.
Ostatnim punktem programu dzisiejszych uroczystości w ULO była dyskusja z elementami debaty oksfordzkiej, której tezą było „Współczesne narzędzia AI są szkodliwe dla edukacji w szkole średniej”. Biorący udział w dyskusji uczniowie ULO przestawili swoje stanowiska w tej sprawie, prezentując argumenty za i przeciw temu stwierdzeniu. Argumentacja wpłynęła na zmianę zdania publiczności w przedmiotowej kwestii , bowiem badanie online wykazało, że przed debatą i po niej odsetek osób stawiających się po stronie szkodliwości narzędzi AI w szkole średniej wzrósł o 3%.
Dzień Patrona w ULO był po rak kolejny chwilą refleksji, ale również i planów na przyszłość dla szkoły i jej społeczności.