Spotkanie z pasjonatem matematyki, profesorem Marcinem Bownikiem

Chcemy podzielić się z Wami niezwykłym spotkaniem!

Dnia 15.11.2023 roku uczniowie klas 4A, 4D oraz 3A mieli okazję spotkać się z wybitnym matematykiem, profesorem Marcinem Bownikiem z Uniwersytetu w Oregonie. Spotkanie to było fascynujące i pełne inspirujących informacji.

Profesor Marcin Bownik jest absolwentem II LO w Gdańsku. Zafascynowany matematyką, brał udział w Olimpiadach Matematycznych, osiągając sukcesy. To właśnie zdana tam w 1990 roku matura stała się początkiem kariery naukowej profesora Bownika. Studiował matematykę na Uniwersytecie Warszawskim oraz na UMK w Toruniu. Po pięciu latach uzyskał tytuł magistra, zaraz po studiach w Polsce wyjechał na studia doktoranckie do USA. Pan Marcin opowiedział nam o wyzwaniach i radościach pracy naukowej, o wydawaniu publikacji, o nawiązywaniu kontaktów naukowych oraz pracy na Uniwersytecie w Oregonie. Tytuł profesora Pan Marcin otrzymał po długiej ścieżce naukowej w 2014 roku.

W trakcie spotkania Profesor Bownik przybliżył nam historię swojej drogi zawodowej, zaczynając od wyboru kariery matematyka. Fascynujące opowieści z matematycznego świata, począwszy od twierdzenia Pitagorasa aż po słynne Wielkie Twierdzenie Fermata z 1637 roku naprawdę wprawiły nas w zachwyt. Poruszył temat studiowania matematyki za granicą, podkreślając ogromną wagę pasji i specjalizacji w danej dziedzinie oraz zawziętości w osiąganiu postawionych celów. Wykład Pan Bownik prowadził w dwóch językach, które płynnie przełączał opowiadając o Polsce               w ojczystym języku, a o Stanach Zjednoczonych po angielsku. W trakcie spotkania zadawaliśmy, również dwujęzycznie liczne pytania dotyczące historii matematyki, studiów w USA oraz życia       i kariery w Polsce i za oceanem.

To spotkanie dostarczyło nam nie tylko wiedzy na temat fascynującego świata matematyki, ale także zainspirowało do podążania za własnymi pasjami i marzeniami. Po zakończeniu spotkania długo trwały dyskusje i rozmowy między niektórymi uczniami i Panem Profesorem, który obiecał, że jeszcze kiedyś do nas zajrzy.

Dziękujemy Profesorowi Marcinowi Bownikowi za podzielenie się z nami swoimi oryginalnymi doświadczeniami!

Skip to content