Spotkanie ze świadkami życia na „nieludzkiej ziemi”

Dnia 13 kwietnia będziemy obchodzili 85. rocznicę zsyłki Polaków z Kresów Wschodnich na bezkresne obszary Związku Sowieckiego: Sybir, Kazachstan oraz pozostałe republiki Azji Środkowej. Szacuje się, że od połowy lat 30. XX w. do 1952 r. wywieziono w głąb państwa radzieckiego ok. 1 350 tys. Polaków. W związku z zbliżającą się rocznicą w Centrum Dolna Brama miało miejsce niezwykłe spotkanie ze świadkami historii, którzy często jako kilkuletnie dzieci wraz rodzicami zostali zesłani na „nieludzką ziemię”. W tym wydarzeniu uczestniczyli także licznie przybyli uczniowie ULO. Na początku spotkania prelekcję o historii zesłań wygłosił dr Dmitriy Panto, pracownik Muzeum II Wojny Światowej, który pochodzi z polskiej rodziny zesłanej do Kazachstanu. Potem prezes Gdańskiego Oddziału Związku Sybiraków, Kordian Borejko opowiedział o historii i działalności Związku oraz swojej, niełatwej zesłańczej historii. Następnie miał miejsce pokaz filmu „Różaniec z Chleba”. Na koniec odbył się najważniejszy punkt spotkania, czyli relacje osób, które przez kilka lat wraz z najbliższymi musiały przetrwać w nieludzkich warunkach. Po oficjalnej części był czas na osobiste rozmowy uczniów z zesłańcami oraz podziękowania.

Składamy podziękowania wszystkim organizatorom wydarzenia: Fundacji „Kotwica i Gryf” Koła Wrzeszcz Żołnierzy AK, Światowemu Związkowi Żołnierzy Armii Krajowej, Związkowi Sybiraków Oddział Gdańsk oraz Centrum Dolna Brama.

Osoby, które są zainteresowane uczczeniem pamięci zesłanych zapraszamy na uroczystości w niedzielę 13 kwietnia o godz. 10.00 przy pomniku Golgota Wschodu, na cmentarzu Łostowickim. Tego dnia będzie miała też miejsce uroczysta Msza św. o godz. 12.00 w Bazylice Mariackiej w Gdańsku.

Skip to content